Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

czwartek, 10 listopada 2016

Tenga Rinpocze "Cztery dedykacje Buddhy Siakjamuniego"

Na podstawie ustnych wyjaśnień Tengi Rinpocze

Buddha Siakjamuni
Oto cztery, bardzo popularne w linii karma Kagju, niezwykle inspirujące inwokacje dedykacji dobrych wrażeń(recytowane na zakończenie medytacji, wykładu dharmy itp.) ułożone przez Buddhę Siakjamuniego. Każda z nich składa się z czterech linijek. 
 dedykacja:
„Oby, dzięki tej zasłudze, wszystkie istoty osiągnęły wszechwiedzę i zniszczyły szkodliwych wrogów. Oby zostały wyzwolone z oceanu egzystencji, pełnego fal narodzin, starości, chorób i śmierci”.
Kiedy recytujemy te słowa, powinniśmy myśleć nad ich znaczeniem. Wyrażamy tutaj głębokie życzenia, aby dzięki tej dedykacji wszystkie istoty osiągnęły stan Buddhy oraz zniszczyły wszystkich wrogów, czyli wszelkie zaciemnienia umysłu i w ten sposób zostały wyzwolone z sansary.
 dedykacja:
 „Bohaterski Mandziuśri, obdarzony wiedzą, i wszechdobry Samantabhadra, idąc za waszym przykładem, w pełni dedykuję wszelkie dobre wrażenia"                                                                                      
Wyrażamy tutaj życzenia, oto aby pozytywny potencjał rozprzestrzenić w taki sposób, w jaki robią to  Mandziuśri lub Samantabhadra. Ci wielcy Bodhisattwowie wciąż wznoszą modlitwy o pożytek dla wszystkich czujących istot i między innymi w ten sposób im pomagają. My również chcemy to w ten sposób robić. W linijkach, które recytujemy, są wymienione dwa imiona: Mandziuśri i Samantabhadra (tyb. Kuntu Zangpo). Oni są tylko przykładem, są dwoma z ośmiu wielkich Bodhisattwów m.in. Wadżrapani, Awalokiteśwara, Maitreja itd.
 dedykacja:
 „Oby, dzięki dobrym wrażeniom, wszystkie istoty zebrały nagromadzenia dobrych wrażeń i zrozumienia i osiągnęły, powstające z dobrych wrażeń i zrozumienia, dwie święte kaje”.
W czasach Buddhy Siakjamuniego żył król, który nazywał się Macziktha. Pewnego razu sponsorował jedzenie na trzymiesięczne odosobnienie dla Buddhy Siakjamuniego i towarzyszących mu pięciuset mnichów. Codziennie po praktykach Buddha recytował modlitwę dedykacji dobrych wrażeń. Pewnego dnia król przyszedł do Niego i poprosił Go, aby dobro płynące z odbytej tego dnia medytacji mogło stać się udziałem zmarłych członków jego rodziny.
Wtedy właśnie Buddha Siakjamuni skomponował te wersy. Mówią one, że korzeń wszelkiego nagromadzonego dobra ofiarowany jest dla pożytku wszystkich czujących istot tak, aby ich udziałem stały się dwa nagromadzenia: nagromadzenie pozytywnego potencjału, który ma obiekt, i drugie nagromadzenie mądrości, które nie ma obiektu. Wyraża się pragnienie, aby zebrawszy te dwa nagromadzenia, dobrych wrażeń i zrozumienia, wszystkie istoty osiągnęły owoc. Owocem nagromadzenia dobrych wrażeń jest osiągnięcie dwóch foremnych kaji: nirmanakaji i sambhogakaji dla dobra wszystkich czujących istot, a owocem nagromadzenia zrozumienia jest własne dobro, własny pożytek, urzeczywistnienie dharmakaji.
 dedykacja:                  
 „Dzięki błogosławieństwu Buddhy, który osiągnął trzy kaje, i błogosławieństwu dharmy, która jest niezmienną prawdą, oraz błogosławieństwu sanghi, niezłomnej wspólnoty, 
oby wszystkie moje modlitwy i dedykacje spełniły się”.
Buddha osiągnął trzy kaje w ten sposób, że najpierw wzbudził w swoim umyśle bodhicittę, następnie na środkowej ścieżce gromadził olbrzymi pozytywny potencjał, działając dla pożytku wszystkich czujących istot, a następnie poprzez moc nagromadzenia tego potencjału oczyścił umysł ze wszystkich zaciemnień. W ten sposób w pełni rozwinął jego właściwości, urzeczywistnił dharmakaję. Osiągnąwszy to w pełni Buddha Siakjamuni przejawił dwie foremne kaje dla dobra czujących istot. Bodhisattwom manifestował sambhogakaję, a zwykłym istotom nirmanakaję.  W ten sposób dwie foremne kaje manifestują się dla dobra czujących istot aż do zakończenia sansary. Recytując słowa tej inwokacji wyrażamy życzenia, aby modlitwy spełniły się dzięki błogosławieństwu i mocy trzech kaji Buddhy oraz dzięki właściwościom ciała, mowy i umysłu Buddhy Siakjamuniego. Dalej wyrażamy życzenia, aby stało się to dzięki mocy niezmiennej dharmy. Tym drugim błogosławieństwem jest inspiracja Dharmy, czyli drogocennych nauk Buddhy. Ogólnie dharmę dzielimy na dharmę pism i dharmę urzeczywistnienia. Wszystkie rytuały, mantry, sadhany jidama stanowią dharmę pism, natomiast praktyki kontemplacji, szine i lhagtong należą do dharmy urzeczywistnienia. Wyrażamy życzenia o to, aby dzięki błogosławieństwu i mocy Dharmy pism i Dharmy urzeczywistnienia spełniły się wszelkie pragnienia zawarte w naszych modlitwach. Kiedy mówimy o błogosławieństwie sanghi, mamy na myśli dwa rodzaje sanghi, sanghę istot i sanghę wyższą, którą są najwyżsi Bodhisattwowie. Sangha zwykłych istot, czy to Bodhisattwów na wyższych poziomach urzeczywistnienia, ciągle wyraża życzenia o pomyślność i ofiarowuje dobro płynące z praktyki dla wszystkich istot. Z tego powodu prosimy o to, aby nasze życzenia dedykowania dobra i nasze prośby wypełniły się dzięki mocy błogosławieństwa sanghi.