Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

czwartek, 27 stycznia 2011

Pochodzenie imienia Karmapa



Wiele kalp temu żył król imieniem skr. Rasztrapati, miał on wielu synów, najmłodszy z nich nosił imię Dharmamati, był kimś wyjątkowym. Od Buddy imieniem „Trzymający Maślaną Lampkę” otrzymał on ślubowania bodhisattwy oraz nauki o siamatha i wipasana. Dharmamati miał w sobie wiele miłości i współczucia. Widząc cierpienie istot, pragnął je wszystkie wyzwolić i doprowadzić do stanu Buddy, w tym celu udał się na odosobnienie medytacyjne na szczyt góry Meru, gdzie w jednej z pieczar medytował przez sto tysięcy lat pozostając w nierozproszonym samadhi. Było to w czasach, kiedy ludzie żyli sto tysięcy lat, obecnie długość życia wynosi sto lat, a w przyszłości będzie wynosiła tylko dziesięć lat. Dharmamati po stu tysiącach lat oczyścił zasłony swojego umysłu i osiągnął pełne przebudzenie i uzyskał tak zwane wadżra-samadhi. Dzięki temu osiągnął wielką moc. Wówczas wszyscy Buddowie dziesięciu kierunków przybyli ze swych Czystych Krain, pojawili się przed nim i powiedzieli: „Nasz pełen oddania synu serca, od tej chwili będziesz wypełniał aktywność wszystkich Buddów”. Mówiąc tak, nadali mu imię Karmapa („karma” znaczy „działanie, aktywność”), czyli „Ten, który ucieleśnia aktywność Buddów”. We wszystkich niebach i czystych krainach dało się słyszeć: Karmapa, Karmapa, Karmapa… 
 Potem przed Karmapą pojawiło się sto tysięcy Dakiń z trzech światów; wszystkie te Dakinie Mądrości powiedziały jednym głosem: „Jesteś tym, który spełnia aktywność Buddy. Na znak tego zostaniesz przez nas ukoronowany” i każda z nich podarowała po jednym włosie ze swej głowy, z tych włosów uplotły Czarną Koronę – symbol pełnego Przebudzenia, po czym włożyły ją na głowę Karmapy. Dharmamati otrzymał błogosławieństwo wszystkich Buddów i Bodhisattwów, dzięki niemu i swojemu urzeczywistnieniu, jest On w stanie spełniać aktywność wszystkich Buddów i Bodhisattwów. To właśnie oznacza imię Karmapa                 (skt. Karmaka)
•    Karma – aktywność
•    Pa – osoba, która ją wykonuje
Przed pierwszym historycznym Karmapą Dysum Cienpą, było wcześniej wiele inkarnacji Karmapy. Na przykład w Indiach Karmapa pojawił się między innymi jako mahasiddha Saraha, nad którego głową również znajdowała się duchowa Czarna Korona. Tę duchową Czarną Koronę Karmapy mogą zobaczyć jedynie te istoty, które osiągnęły pewne poziomy duchowego wglądu, pewne poziomy Bodhisattwy, Karmapa ma ją zawsze nad głową. Znana jest historia jak młodego XVI Karmapę przyprowadzono przed oblicze XIII Dalaj Lamy. Dalaj Lama powiedział, że jest czymś niestosownym, niewłaściwym, by kłaniając się przed Dalaj Lamą trzymać czapkę na głowie.   
Nikt poza Dalaj Lamą nie widziała nakrycia głowy Karmapy. Karmapa odpowiedział, że tego nakrycia głowy nie da się zdjąć, że ono zawsze jest obecne nad jego głową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz