Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

piątek, 19 kwietnia 2019

Tilopa "Pieśń urzeczywistnienia"


Olej sezamowy to esencja.
Głupiec, chociaż wie, że znajdzie go w ziarenku sezamu,
Nie rozumie zasady przyczyn, warunków i skutków.
Dlatego nie jest w stanie wycisnąć esencji -  sezamowego oleju.
Choć wrodzona współistniejąca mądrość przebywa w umysłach wszystkich istot,
Jeśli nie zostanie ukazana przez guru, nie może być urzeczywistniona.
Pozostanie ona w ukryciu, podobnie jak sezamowy olej niewyciśnięty z ziarna.
Gdy ktoś usuwa łupinę i uderza w ziarno,
pojawia się olej sezamowy, sama esencja.
W taki sam sposób guru ukazuje prawdę tathaty
i wszystkie zjawiska jawią się jako mające tę samą naturę.
Kje ho!
Dogłębne niepojęte znaczenie staje się oczywiste
w tym właśnie momencie.
O! jakie to cudowne!

Z punktu widzenia prawdy ostatecznej, nie ma żadnej ścieżki do praktykowania, nie ma różnicy między tym, co jest do porzucenia, a antidotum, nie ma niczego do porzucenia, ani owocu urzeczywistnienia. Z drugiej strony, z punktu widzenia prawdy względnej, wszystkie zjawiska zależą od przyczyn i skutków. I zostało to zobrazowane przez przykład ziarna sezamu i oleju sezamowego. Jeśli nie zejdą się razem wszystkie warunki: moździerz, tłuczek i ubijająca ludzka ręka, to olej nie zostanie wyciśnięty z ziarna. Gdy spytacie dlaczego, odpowiem, że żadne zjawisko nie jest spowodowane jedną tylko przyczyną ani jednym warunkiem, lecz powstaje na mocy wielu okoliczności, które zbiegają się razem. I tak samo, choć dharmakaja przenika wszystkie istoty, jeśli guru nam jej nie ukaże i jeśli nie będziemy praktykować ścieżki, nie pojawi się owoc praktyki. Tak więc względna prawda wszystkich zjawisk zależy od zbiegu przyczyn, warunków i skutków. Dlatego urzeczywistnienie, wydobywanie zrozumienia takości, zostało porównane do tłuczenia ziaren sezamu.”

- tak nauczał Tilopa.

1 komentarz:

  1. Komentarz nie wprost. Ostatnie dwa tygodnie bezskutecznie namierzalem polskie tłumaczenie Gampopy,, Drogocenny Różaniec Najwyborniejszej Drogi,,. Wczoraj odkurzajac (dosłownie) zabytkowy numer miesięcznika Odra z 1989, po otworzeniu (z powodu ryciny tybetanskiej na okladce-Wadzrapani) gdzieś w środku egzemplarza, na stronie 47 (do 60 - tej) ukazał się
    bezskutecznie poszukiwany tekst Gampopy w tłumaczeniu I. Kani!!! :) :) :)........ Niezbadane są wyroki karmy :) i aktywność Pana Sekretów tj jedno z imion Wadzrapaniego! :)
    W kolofonie Gampopa wyjaśnia że jest to kolekcja wskazówek od Naropy, Maitripy, Marpy, Milarepy i Atiszy.
    Genialna przygotowka do powyższych nauk Tilopy o wgladzie Mahamudry.

    OdpowiedzUsuń