XVI Karmapa jest dobrze znany ze swoich wizji i przepowiedni. W połowie lat 70 XX wieku, w klasztorze Rumtek, Karmapa miał szczególny sen, w którym zobaczył niezwykłą flagę.
Opisawszy tę wizję, polecił sporządzić flagę, która miała pomóc w rozprzestrzenianiu nauk buddyjskich w intencji szczęścia i dostatku na całym świecie.
Przekazując szczegóły swojej wizji swoim bliskim uczniom, XVI Karmapa ogłosił:
„gdzie zawiśnie ta flaga, darma rozkwitnie”
"Flagi ze snu" powiewają dziś w wielu ośrodkach dharmy na całym świecie i ozdabiają różne przedmioty np. w formie naklejki przedstawiającej "flagę ze snu".
Znaczenie flagi ze snu.
Flagę ze snu Karmapa nazwał „namkhjen gjaldar”, co oznacza „Zwycięska Flaga Mądrości Buddy”. Ale na Zachodzie jest bardziej znana jako „Flaga ze snu” lub „Flaga Karmapy”.
Wedle pierwotnego zamysłu XVI Karmapy kolory żółty i niebieski miały na siebie nachodzić, symbolizując - brakiem krawędzi - nierozdzielność szczęśliwości(żółty) i pustości(błękitny)
Elementy kształtu i kolorystyki flagi symbolizują względną(kolor żółty) i absolutną prawdę(kolor niebieski).
Dodatkowo kolory niebieski i żółty reprezentują niebo i ziemię, fale symbolizują Dharmę Buddy. Na poziomie absolutnym kolory reprezentują jedność pustości i świetlistości, prawdziwą naturę umysłu. Przeplatające się fale symbolizują jedność współczucia i pustości, która jest istotą wszystkich zjawisk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz