Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

niedziela, 24 kwietnia 2022

Kilka słów o znaczeniu praktyki Sześciorękiego Mahakali

 Na podstawie wykładu Lamy Tenpa.

rdzenna mantra Sześciorękiego Mahakali

Sześcioręki Mahakala tyb. Czadrupa jest bodhisattwą z dziesiątego poziomu, jest na dziesiątym bhumi i jest on Bodhisattwą Wielkiego Współczucia(Awalokiteśwara). Przybiera on groźny wygląd, który wyraża jego wielką moc usuwania wszelkich przeszkód. Może być on praktykowany zarówno jako lama, jidam, dakini, jak i jako strażnik dharmy. Specjalnością Czadrupy jest to, że działa on niezwykle szybko, jego aktywność jest błyskawiczna, co w naszych czasach jest bardzo pożądane. Żyjemy bardzo szybko, jest wielkie przyspieszenie, szybko pracujemy, coś nas ciągle ponagla, popycha do przodu i również szybko chcemy osiągnąć stan buddy. Dlatego Czadrupa jest bardzo przydatny w naszych czasach. Wielu z nas „cierpi” na brak czasu, ze wszystkim musimy zdążyć, coraz więcej rzeczy mamy do zrobienia, więc potrzebujemy również takiej niezmiernie szybkiej aktywności.
Jeżeli praktykujemy dharmę, to przede wszystkim powinien nas interesować ten aspekt jego aktywności związany z pomaganiem w praktyce dharmy, z usuwaniem przeszkód w praktyce. Jeśli praktyka dharmy nie jest dla nas taka ważna, ale mamy związek z Czadrupą, wówczas możemy go wzywać również do jakichś światowych rzeczy, które robimy. Możemy prosić go o to, żeby nam pomagał w życiu, w pracy, żeby usuwał przeszkody. Oczywiście chodzi tu o rzeczy zgodne z dharmą, nie o takie, które miałyby krzywdzić innych.
Jednak najważniejszym jego aspektem czy aktywnością jest usuwanie przeszkód w praktyce dharmy. Wszyscy mamy bardzo dużo rozmaitych zaciemnień, splamień, pomieszań. Robiliśmy i nadal robimy wiele różnych negatywnych czynów i wszystkie te rzeczy przesłaniają naszą naturę umysłu. Żeby uporać się z nimi, żeby je usunąć, musimy oczyścić wszystkie te zasłony i pomieszania.
Mamy wiele zasłon na poziomie ciała, mowy i umysłu.

Ciało

Nasze ciało szybko się męczy. Na poziomie fizycznym, na poziomie ciała często czujemy się ociężali – to również jest znak, że mamy zasłony, zasłony ciała.

Mowa

Mamy też kłopoty z mówieniem, nie potrafimy jasno wyrazić tego, o co nam chodzi. Tego rodzaju rzeczy to znak, że mamy zasłony na poziomie mowy.

Umysł

Mamy trudności w porozumiewaniu się, nasz umysł nie jest klarowny, nie jest jasny, przejrzysty, mamy trudności z koncentracją – to wszystko są oznaki, że mamy wiele zasłon. Na przykład chcemy się czegoś nauczyć, ale nasz umysł niewiele przyswaja, jest mało przejrzysty. Jest to oznaka, że mamy do oczyszczenia jakieś mentalne zasłony.
Zasłony mogą pochodzić od nas w sposób bezpośredni lub w sposób pośredni. Bezpośrednie to te, których doświadczamy sami z siebie. Natomiast te, które pochodzą od nas pośrednio, to różne zasłony dotykające nas z powodu kontaktu z innymi, z innymi istotami. Tak więc mamy zasłony pochodzące od nas w sposób bezpośredni oraz w sposób pośredni, to jest poprzez naszą karmę, która powoduje, że stykamy się z nieodpowiednimi osobami. Również kontakt z naturalnymi elementami tego świata, na przykład z żywiołami, może przysparzać nam różnych zasłon.
Zasłon dostarczają nam też okoliczności, w jakich się znajdujemy. Są to zasłony, które są związane z nami pośrednio – np. to, że znajdujemy się w zanieczyszczonym lub zatrutym środowisku. To, że stykamy się z takimi „nieczystymi sytuacjami”, jest wynikiem naszej przeszłej karmy. Ona sprawia, że różne sytuacje zewnętrzne mogą wpływać na nasze wnętrze, na to jak się czujemy na poziomie ciała, mowy i umysłu.
W przypadku tych wszystkich rodzajów zasłon bardzo dobrą praktyką jest medytacja Czadrupy.

  • Czadrupa może pomagać nam nie tylko w oczyszczaniu naszych zasłon, ale również pomaga oczyszczać zasłony osób z nami związanych. Np. jeżeli w naszej rodzinie źle się układa, pojawiają się spory itp., wówczas możemy wykonywać praktykę Czadrupy w celu oczyszczenia i usunięcia tego typu przeszkód.

  • Kiedy przekraczamy bramę dharmy, czyli stajemy się buddystami i posuwamy się na ścieżce, bierzemy na siebie różne ślubowania, różne zobowiązania, różne samaja. Kiedy nie dotrzymujemy ich, kiedy naruszamy lub łamiemy swoje ślubowania, przysparzamy sobie dodatkowych zasłon. Nie tylko zresztą sobie, bo także lamie, od którego otrzymaliśmy te ślubowania. Tak więc lama może chorować, skracamy jego życie itp. I znowu – na tego rodzaju sytuacje, na te wszystkie sytuacje, w których naruszyliśmy bądź łamaliśmy nasze zobowiązania czy ślubowania, bardzo dobra jest praktyka Czadrupy.

  • Nawet jeżeli nie mamy jakichś głębokich ślubowań czy zobowiązań, ale przyjęliśmy schronienie i weszliśmy na ścieżkę bodhisattwy, a robimy rzeczy przeciwne, to znaczy przede wszystkim szkodzimy innym istotom. Na wszystkie te sytuacje również bardzo dobra jest medytacja Czadrupy .

  • Każda osoba, od której usłyszymy chociaż jedno słowo dharmy, staje się naszym przyjacielem czy pomocnikiem na ścieżce, staje się naszym nauczycielem. Jeżeli później źle się wyrażamy o tej osobie, obgadujemy ją czy myślimy o niej negatywnie, to nawet jeśli nie mamy od niej schronienia, ale usłyszeliśmy od niej choć jedno słowo dharmy, również łamiemy nasze związki i przysparzamy sobie kolejnych zasłon i pomieszania. Na te sytuacje także dobra jest praktyka Czadrupy usuwającego zasłony.

  • Często jest tak, iż widzimy wszystko negatywnie, jakby w czarnych barwach. Osoby, które nam kiedyś pomogły, strącamy z piedestału i zaczynamy je obgadywać, mówiąc tylko o ich złych właściwościach, nie dostrzegając pozytywnych, które przecież też mają. Wszystkie tego rodzaju rzeczy są bardzo negatywne i przysparzają nam dodatkowych zasłon. Tutaj także bardzo pomocna jest praktyka Czadrupy usuwającego zasłony.