Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

poniedziałek, 15 października 2018

TAM - nasienna sylaba Zielonej Tary


Sylaby nasienne skt. bidżaksara/bidża mantra tyb. jige sabon – są to fonemy uważane między innymi za dźwięki konstytutywne, z których powstają rozmaite elementy wizualizacji, lub pełnią rolę symboli reprezentujących różne właściwości. Sylaby nasienne mogą też służyć do ogniskowania naszej uwagi w określonych miejscach ciała, w celu uzyskania odpowiedniego stanu umysłu, kierowania energią itp. Sylaba nasienna to energetyczna więź pomiędzy pustką a przejawieniem. To symbol i aktywne działanie potencjalności. Istnieje bardzo dużo różnych sylab nasiennych, w zależności od celu praktyki itp. każda z nich może być wyobrażana w odpowiednim kolorze. Bardzo Często ta sama sylaba nasienna, w zależności od kontekstu, będzie miała zupełnie odmienne znaczenie, lub będzie pochodzić od innego słowa np. PAM - sylaba nasienna, z której (podczas medytacji) powstaje lotos pochodzi od pierwszej sylaby sanskryckiego słowa padma "lotos" uzupełnionej nosówką „m”, ale np. czarna sylaba nasienna PAM symbolizująca negatywności, splamienia itp. pochodzi od sanskryckiego słowa papam, które znaczy „negatywności”.  Sylaby nasienne składają się zazwyczaj z pierwszej sylaby sanskryckiego słowa lub imienia, a kończy je jedna z mocnych głosek: przeważnie nosowe M, czy ostre K lub T. Czasem są to tylko sylaby np. ra, pa, na, ja, la. 
sylaba nasienna TAM

Sylaba nasienna TAM jest esencjonalnym wyrażeniem, samą istotą Tary, jej właściwości, zdolności i aktywności, dlatego wyobraża się ją w centrum czakry serca( skt. dharma czakra) Tary.
Sylaba nasienna TAM jest zielona, ponieważ forma Tary jest zielona. TAM składa się z pierwszej sylaby Imienia TARA, czyli TA uzupełnionej nosówką M. W ten sposób „powstała” sylaba, która jest kwintesencją Tary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz