Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

piątek, 15 maja 2020

Mantra błogosławienia mali



sylaba nasienna DHI
Każdy może powtarzać mantry, ale nie wszyscy uzyskają takie same rezultaty. Zgodnie z buddyjskimi tantrami istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to, czy mantra rzeczywiście przyniesie wymierne rezultaty. Jest wiele czynników wzmacniających lub osłabiających skuteczność praktyki z mantrą. Niektóre z nich są związane z błędami jakie można popełnić podczas powtarzania mantry. Inne zaś np. z tzw. "czystością i siłą" ciała, mowy i umysłu praktykującego mantry, a także z czystością ich bezpośredniego otoczenia. Nie wystarczy "klepać mantry", aby uzyskać rezultaty o których mówią tantry, czy nasi nauczyciele. Owszem, niekiedy mantry mogą nadal okazać się skuteczne, nawet jeśli niektóre z opisanych w tantrach zaleceń i ograniczeń nie są przestrzegane, ale dla uzyskania najlepszych rezultatów należy uważnie podchodzić do kultywowania i ochrony swojej praktyki powtarzania mantr.
Przykładem metody wspierającej powtarzanie mantr jest odpowiednie przygotowanie mali. Robimy to na początku każdej sesji medytacji lub bezpośrednio przed fazą powtarzania mantry.

Istnieje pewna konkretna mantra i związana z nią prosta praktyka, dzięki której możemy jeszcze bardziej zwiększyć pożytek płynący z powtarzania różnych mantr. Powtarza się ją w celu „pobłogosławienia” mali i pomnożenia skuteczności powtarzanych mantr.
Aby używać mali, trzeba ją najpierw odpowiednio przygotować. Wykonujemy więc pewną prostą medytację.
Górna część mali to główny jidam, a pozostałe paciorki to bóstwa orszaku. Na lewej ręce jest mandala księżyca, a na prawej – słońca. Kładziemy malę na lewej ręce, zawijając ją jak węża, pozwalając górnej części mali wystawać. Całość zamykamy od góry mandalą słońca. Należy teraz 7 razy powtórzyć mantrę:

OM RUCI RAMANI PRAWARDANAJA HUNG

Później dmuchamy na malę. Kiedy mala jest już pobłogosławiona, nie można jej kłaść na podłodze itp., wieszamy ja na szyi albo owijamy wokół nadgarstka czy przechowujemy razem z tekstami. Nie pożyczamy jej innym, lecz zachowujemy wyłącznie dla siebie. Dzięki temu błogosławieństwu, gdy powtarzamy jedną malę, pożytek z tego jest taki, jak gdybyśmy powtórzyli kilka.
Krótka wersja powyższej praktyki polega na wykonaniu jej tylko raz, wcześnie rano. Przynosi ona ogromny pożytek; wielokrotnie pomnaża dobre wrażenia nagromadzone w trakcie dnia i czyni nasze życie pełnym znaczenia. Wszystko, co musimy zrobić to wziąć do ręki malę, powtórzyć powyższą mantrę siedem razy, a następnie dmuchnąć na malę.

Mantra "ruci" pochodzi bezpośrednio od Buddy Siakjamuni. Mantra ta przedstawiona została w sutrze - Niepojęty pałac mnożących się klejnotów. Budda Siakjamuni przekazał ją, by dobre wrażenia gromadzone przez istoty były pomnażane. Z powodu mocy życzenia Buddy Siakjamuni, by doprowadzić wszystkie istoty do Przebudzenia, nawet pojedyncze powtórzenie tej mantry jest pełne mocy. Chociaż inne mantry mogą być używane do pobłogosławienia mali w celu zwiększenia mocy powtarzania mantry, korzyści z podanej tu mantry są niewiarygodne.

Na podstawie ustnych nauk udzielonych przez Lamę Tenpa Dargje w 2001 roku w ośrodku Naro Ling.
Lama Zopa Rinpoche "A Commentary on “Daily Mantras” and “Mantras for Specific Occasions”

Opracował: Paweł Włodarczyk



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz