Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

niedziela, 27 marca 2016

Cykl abhiszek Cik Szie Kyn Drol „Zrozumieć jedno – wszystko jest wyzwolone”.


Cik Szie Kyn Drol – jest to cykl pełnych głębokiego znaczenia czterdziestu czterech abhiszek* łagodnych i gniewnych aspektów buddy zebrany przez IX Karmapę, Łangciuk Dordzie.
Sama nazwa Cik Szie Kyn Drol oznacza: „Zrozumieć jedno – wszystko jest wyzwolone”. Oznacza to tyle, że wykonywanie jednej praktyki jest utrzymywaniem czystej więzi ze wszystkim innymi. 
Ogromne trudności związane z uzyskaniem wielu abhiszek sprawiły, że zaczęły powstawać ich zbiory. Z Indii pochodzi na przykład słynne „Sto abhiszek Mitry” wielkiego mahasiddhy Mitry.  Podobne zbiory, jak na przykład Cik Szie Kyn Drol, spisywano również w Tybecie.
Wydaje się, że cykl abhiszek IX Karmapy był w Tybecie unikatem. Dlaczego? 
IX Karmapa
Cykl abhiszek zebranych przez IX Karmapę różni się od pozostałych, w których każdy aspekt buddhy ma specyficzną abhiszekę. Tutaj wszystkich ich udziela się tak samo – według tego samego schematu zmieniają się tylko nazwy aspektów Buddhy i historia linii przekazu danej abhiszeki, które wstawia się w odpowiednim miejscu tekstu abhiszeki. Niemniej poszczególne medytacje (sadhany) różnią się od siebie.
We wstępie do „Kompendium klas tantr” Loter Łangpo wyjaśnia, że zebranie wielu abhiszek i wyodrębnienie z nich jednego schematu wymaga bardzo szczególnego lamy, który po pierwsze musi posiadać głębokie urzeczywistnienie, a po wtóre uzyskać zgodę jidamów.
Dziewiąty Karmapa pozostawił te przekazy w trzech wariantach: długim, średnim i krótkim. Właściwy tekst abhiszek zbioru IX Karmapy podzielony jest na trzy części:
  1.        "Girlandę Łagodnych" bóstw i ich praktyk
  2.       "Girlandę Groźnych" bóstw
  3.        Praktyki Opiekunów, nazywane „Girlandą Piorunów”
Ostatnia z nich jest tak sekretna, że XI Situ Pema Łangciuk Gjalpo ominął ją podczas sporządzania drewnianych matryc drukarskich „Znajomości jednego”. Ta część kopiowana była tylko ręcznie. Kiedy zatem XVI Karmapa dawał przekaz czterem synom serca, w tym miejscu używał rękopisu w piśmie ume.
Abhiszeki zawarte w tym cyklu nazywa się ogólnie inicjacjami czy też błogosławieństwami „pozwolenia”, ponieważ niosą zgodę i błogosławieństwo Lamy do praktykowania medytacji, powtarzania mantry i pozostawania w samadhi określonego aspektu buddhy, a także do pomagania w ten sposób innym. Dzięki praktyce i urzeczywistnieniu można także osiągnąć poziom pozwalający na przekazywanie abhiszek samemu, wymaga to jednak rzecz jasna spełnienia wielu szczególnych warunków.

Lista abhiszek zawartych w zbiorze Cik Szie Kyn Drol:
Aspekty Łagodne
1. Dolkar, Biała Tara
2. Biała Tara z tradycji VI Karmapy Thongły Dondena
3. Seng Deng Nag Kji Dolma, Zielona Tara z Akacjowego Lasu, według tradycji Nagardżuny, jidam I Karmapy
4. Tara Wstrząsająca Światem, według pochodzącej od Czandragomina tradycji „Stu Tar”
5. Kurukulle
6. Przynosząca Pomyślność Tara Spełniająca Potrzeby – ze „Stu Sadhan”
7. Jum Cienmo [sanskr. Pradżniaparamita]
8. Tsuktor Nampargjalma [sanskr. Usznisza Widziaja], obok Białej Tary i Amitajusa jeden z trzech  aspektów Długiego Życia
9. Tsuktor Duk Karmo, Biały Parasol [sanskr. Usznisza Sitatapatra]
10. Tsuktor Barła, Płomienna Usznisza
11. Rikpej Gjalmo Nga, Pięć Królowych Wiedzy – mandala Żeńskich Buddhów Pięciu Rodzin
12. Ritry Loma Cien [sanskr. Parna Sziawari]
13. Yzer Cien [sanskr. Marici]
14. Gjaltsen Tsemo [sanskr. Dhwadzia Grakejura]
15. Jangcien Lhamo, partnerka Mandziuśriego [sanskr. Saraswati]
16. Dziamjang Marser Jab-Jum, Pomarańczowy Mandziuśri z żeńskim orszakiem
17. Dziamjang Karpo, Biały Mandziuśri
18. Dziamjang Tsendzie [sanskr. Mandziuśri Nama Samgiti]
19. Dziampal Maseng, Mandziuśri Lew Mowy
20. Dziampal Arapatsa [sanskr. Mandziuśri Arapatsa]
21. Dziampal Senge Dra, Mandziuśri Lwi Ryk
22. Tsepame [sanskr. Amitajus]
23. Czenrezik Dzikten Łangciuk [sanskr. Lokeśwara]
24. Pakpa Dziampa [sanskr. Arja Majtreja]

Aspekty Gniewne
1. Ciakna Dordże Tumpo, Wściekły Wadżrapani [sanskr. Cianda Wadżrapani]
2. Pakpa Ciakna Dordże, Szlachetny Wadżrapani [sanskr. Arja Wadżrapani]
3. Ciakna Dordże Dziung Dyl, Wadżrapani Ujarzmiający Duchy
4. Dordże Namdziom [sanskr. Wadżrawidarani]
5. Dordże Namdziom Karpo, Biała Wadżrawidarani
6. Mijoła Karpo, Biały Aciala
7. Tumcien Mijoła Ngynpo, Niebieski Wielki Rozwścieczony Aciala [sanskr. Mahacianda Aciala]
8. Troło Metsek, Gniewny Bhurkumkuta
9. Troło Metsek Dziang Nak, Ciemnozielony Gniewny Bhurkumkuta
10. Tob Po Cie [sanskr. Mahabala]
11. Gniewny Dytsi Kjil Ła [sanskr. Amrita Kundali]
12. Gek Thardzie
13. Tamdin Marpo Lha Nga, Mandala Pięciu Bóstw Czerwonego Hajagriwy, jidam I Karmapy
14. Tamdin Nakpo, Czarny Hajagriwa
15. Tamdin Marpo, Czerwony Hajagriwa
16. Tamdin Sang Drub, sekretna sadhana Hajagriwy z tradycji Kjergangpy
17. Tamdin Nakpo Ciak Ral Cien, Czarny Hajagriwa o Żelaznych Włosach
18. Szindzie Nakpo, Czarny Jamantaka
19. Szindzie Sziemar, Czerwony Jamantaka                                                                              
20. Seng Dongma [sanskr. Simhamukha], Dakini o Lwiej Twarzy

*sanskr. Abhiszeka "namaszczenie, pokropienie", tyb. łang kurła "przekaz mocy". Na Zachodzie tłumaczone pod nieco mylącą nazwą "inicjacja". Jest to ceremonia upoważniająca do wykonywania praktyki wadżrajany związanej z tym aspektem Buddhy, któremu poświęcona była abhiszeka. Ciałem: wykonuje się w czasie takiej ceremonii symboliczne gesty (mudry) i inne rytualne czynności. Zwykle jest się też dotykanym symbolicznymi przedmiotami i spożywa pobłogosławione substancje. Mową: powtarza się za prowadzącym lamą modlitwy i mantry. Umysłem: medytuje się zgodnie z podanymi instrukcjami. Po otrzymaniu abhiszeki można się poświęcić praktykowaniu sadhany określonego aspektu Buddhy. "Przekaz mocy" oznacza, że nie chodzi tutaj oto, że wcześniej nie mieliśmy żadnej mocy i teraz ktoś z zewnątrz daje nam jakąś moc. Mamy w sobie tę moc, potencjał - niesplamioną naturę umysłu, tylko, że ona nie jest w tej chwili „dojrzała”. Dlatego nie przejawia się.  W tekstach mówi się - „abhiszeka prowadząca do dojrzałości” lub „abhiszeka przynosząca dojrzałość”. To znaczy, kiedy lama udziela abhiszekę, to stwarza przez to warunki, żeby tę „moc”, którą już mamy w sobie, doprowadzić do dojrzałości, żeby mogła się ona zamanifestować.

Czarne Korony Karmapy - wyzwolenie przez widzenie cz. II



Niewielu wie, że istniały dwie fizyczne repliki Czarnej Korony...
Fizyczna replika duchowej Czarnej Korony zrobiona na polecenie chińskiego cesarza Jung Lo była aż do 1959 r. przechowywana w klasztorze Tsurphu. W czasach X Karmapy cesarz Chin Dziang zlecił wykonanie dokładnej repliki oryginalnej korony podarowanej V Karmapie przez cesarza Jung Lo. To właśnie ta korona towarzyszyła karmapom podczas wszystkich podróży i była wykorzystywana podczas ceremonii Czarnej Korony. Trudno dzisiaj ustalić, którą z dwóch Koron XVI Karmapa zabrał podczas swojej ucieczki z Tybetu w roku 1959. Według Dronjera Thubtena Gjaltsena, lamy odpowiedzialnego za relikwie i przedmioty rytualne oraz służącego XVI Karmapy, koroną, którą XVI Karmapa zabrał z Tsurphu, była oryginalna Korona podarowana V Karmapie. Również Szamar Rinpocze, Dzigme Rinpocze oraz khempo Czodrak(sekretarz XVI Karmapy) zgodnie zaświadczyli, że ów fakt potwierdzają nie tylko historyczne dokumenty, ale także słowa samego XVI Karmapy. 


wtorek, 22 marca 2016

Ceremonia Czarnej Korony


Historia ceremonii Czarnej Korony.
Nie wiadomo, kiedy odbyła się pierwsza ceremonia Czarnej Korony. Praktyka ta stała się popularna dopiero w czasach IX Karmapy, Łangciuka Dordże. Można powiedzieć, że od chwili wykonania „Czarnej Korony” związana z nią ceremonia stopniowo nabierała znaczenia.

Znaczenie ceremonii Czarnej Korony.
Symboliczna Czarna Korona jest nie tylko materialnym symbolem przebudzonych właściwości Karmapy. Wykorzystywana jest również jako środek, za pomocą którego te właściwości mogą oddziaływać na innych, im pomagać i inspirować. W tym celu poprzedni Karmapowie ułożyli ceremonię, która znana jest jako Ceremonia Wadżra (Czarnej) Korony.
Ceremonia rozpoczyna się ofiarowaniem mandali i siedmioczęściową modlitwą. Następnie Karmapa przebywając w głębokim wchłonięciu medytacyjnym, utożsamia się z formą Buddhy Współczucia sanskr. Awalokiteśwara tyb. Czenrezik. Po nałożeniu Czarnej Korony powtarza rdzenną mantrę Awalokiteśwary - Om mani peme hung. W tym momencie symboliczna Czarna Korona staje się nieoddzielna od duchowej Czarnej Korony Karmapy.  W ten sposób symboliczna Czarna Korona pokazywana podczas ceremonii ma zdolność otwierania umysłów obecnych i umożliwia im kontakt z ponadosobistym, przebudzonym stanem umysłu Karmapy. Staje się środkiem przynoszącym wyzwolenie przez widzenie.

Ceremonia Czarnej Korony stała się dla XVI Karmapy ważnym elementem jego aktywności dla pożytku istot. Udzielał tego błogosławieństwa wielokrotnie w Europie, w Stanach Zjednoczonych i południowej Azji.

                   


Dalajlama zakłada Czarną Koronę.

III i V Dalajlama opisali w swoich autobiografiach spotkanie III Dalajlamy, Sonam Gjatso z IX Karmapą. III Dalai Lama poprosił Karmapę o udzielenie ceremonii Czarnej Korony. Po jej zakończeniu zapytał, czy mógłby ją włożyć na głowę. Karmapa zgodził się na to, a gdy Dalajlama włożył Czarna Koronę, pojawiło się wiele pomyślnych znaków. 

niedziela, 20 marca 2016

Wywiad z XVI Karmapą (Vermont, 1976 r.)

Rzadka okazja posłuchania XVI Karmapy.  

Czarne Korony Karmapy - wyzwolenie przez widzenie cz.I


Ogólnie z Karmapą związane są cztery rodzaje tzw. „Czarnej Korony":

1. Naturalnie Obecna Korona Mądrości tyb. Jeszie Rangnang gi Ciepen.

Wiele kalp temu żył król imieniem skr. Rasztrapati, miał on wielu synów, najmłodszy z nich nosił imię Dharmamati, był kimś wyjątkowym. Od Buddhy imieniem „Trzymający Maślaną Lampkę” otrzymał On ślubowania bodhisattwy oraz nauki o siamatha i wipasana. Dharmamati miał w sobie tak wiele miłości i współczucia. Widząc cierpienie istot, pragnął je wszystkie wyzwolić i doprowadzić do stanu Buddhy, w tym celu udał się na odosobnienie medytacyjne na szczyt góry Meru, gdzie w jednej z pieczar medytował przez sto tysięcy lat pozostając w nierozproszonym samadhi. Było to w czasach, kiedy ludzie żyli sto tysięcy lat, obecnie długość życia wynosi sto lat, a w przyszłości będzie wynosiła tylko dziesięć lat. Dharmamati po stu tysiącach lat oczyścił zasłony swojego umysłu i osiągnął pełne przebudzenie i uzyskał tak zwane wadżra-samadhi. Dzięki temu osiągnął wielką moc. Zrealizował dziesiąty poziom ścieżki bodhisattwy. Kiedy bodhisattwa urzeczywistnia ten poziom, Buddhowie gromadzą się wokół niego i wykonują specjalną ceremonię koronowania skr. abhiszeka. Podobnie było w przypadku Dharmamati. Wszyscy Buddhowie dziesięciu kierunków przybyli ze swych Czystych Krain, pojawili się przed nim i powiedzieli: „Nasz pełen oddania synu serca, od tej chwili będziesz wypełniał aktywność wszystkich Buddhów”. Mówiąc tak, nadali mu imię Karmapa („karma” znaczy „działanie, aktywność”), czyli „Ten, który ucieleśnia aktywność Buddhów”. We wszystkich niebach i czystych krainach dało się słyszeć: Karmapa, Karmapa, Karmapa... Ponadto, w chwili otrzymania abhiszeki, korona stała się nieoddzielna od jego osoby. Od tej chwili cały czas znajduje się ponad jego głową. Nazywana jest "Naturalnie Obecną Koroną Mądrości".
Przed pierwszym historycznym Karmapą, Dysum Cienpą, było wcześniej wiele inkarnacji Karmapy. Na przykład w Indiach Karmapa pojawił się między innymi jako mahasiddha Saraha, nad którego głową również znajdowała się duchowa Czarna Korona. Tę duchową Czarną Koronę Karmapy mogą zobaczyć jedynie te istoty, które osiągnęły pewne poziomy duchowego wglądu, pewne poziomy Bodhisattwy, Karmapa ma ją zawsze nad głową. Znana jest historia jak młodego XVI Karmapę przyprowadzono przed oblicze XIII Dalaj Lamy. Dalaj Lama powiedział, że jest czymś niestosownym, niewłaściwym, by kłaniając się przed Dalaj Lamą trzymać czapkę na głowie. Nikt poza Dalaj Lamą nie widziała nakrycia głowy Karmapy. Karmapa odpowiedział, że tego nakrycia głowy nie da się zdjąć, że ono zawsze jest obecne nad jego głową.

2. Korona, która wyzwala poprzez widzenie tyb. usza thong dryl
Korona, która wyzwala poprzez widzenie tyb. usza thong dryl, tak brzmi oficjalna nazwa Korony, którą Karmapowie używają podczas tzw. ceremonii Wadżra(Czarnej) Korony. Została została zrobiona na życzenie chińskiego cesarza Jung Lo, który dzięki swojemu oddaniu i duchowemu urzeczywistnieniu mógł zobaczyć V Karmapę w formie sambhogakai jako Buddhę Wadżradhara(dzierżyciel Wadżry) noszącego Czarną Koronę na głowie. Karmapa wyjaśnił cesarzowi, że to co mógł zobaczyć to była Korona Wadżry pole energii mocy mądrości, które zawsze znajduje się na głowie Karmapy. Cesarz pod wpływem tej wizji postanowił podarować Karmapie fizyczną replikę Korony, aby również inni mogli ją zobaczyć i otrzymać to błogosławieństwo. Znajdująca się ponad głową Karmapy  Korona Wadżry nie posiada żadnych ozdób. Cesarz Jung Lo, aby nadać replice Korony Wadżry więcej splendoru kazał ozdobić ją klejnotami. Następnie podarował ją V Karmapie, dzięki czemu każdy mógł ją zobaczyć podczas rytuału zwanego ceremonią Czarnej Korony. Koronę tą nazywa się "Czarną Koroną", w rzeczywistości ma ona granatowy kolor. Ale ze względu na to, że patrząc na nią z daleka, nabiera ona czarnego odcienia, więc stała się znana jako "Czarna Korona"."
Korona, która wyzwala przez widzenie tzw. "Czarna Korona"
3. Korona Działania tyb. Le sziu
Jest to trzeci rodzaj Korony używanej przez Karmapę.
I Karmapa po otrzymaniu wstępnych mnisich święceń miał wizję Buddhów ofiarowujących mu szczególne nakrycie głowy. Po tej wizji I Karmapa wykonał fizyczną kopię tego nakrycia głowy, które zaczęto nazywać tyb. le sziu "Korona Działania". Jest to rodzaj Korony, którą Karmapowie zakładają "na co dzień" podczas różnych ceremonii. Można ją zobaczyć na tankach przedstawiających I, II, III, IV i V Karmapę, lub współcześnie na zdjęciach przedstawiających XVII Karmapę. Do dziś zachowała się oryginalna Czarna Korona Le sziu, noszona przez II Karmapę. Wygląda ona nieco inaczej od współcześnie używanej korony le sziu.
Korona Działania

4. Korona uczyniona z włosów dakiń

Istnieje jeszcze czwarta korona używana przez Karmapę. W przeszłości Karmapa otrzymał szczególną koronę uczynioną z włosów dakiń, które mu ją podarowały. Ta świetlista czarna korona była trzymana w ukryciu. Karmapowie nigdy nie pokazywali jej publicznie.


sobota, 19 marca 2016

Historia guru jogi XVI Karmapy

XVI Karmapa
Guru joga XVI Karmapy jest jedną z najbardziej porywających praktyk linii Karma Kagyu. Jest zwięzła, ale jednocześnie zawiera w sobie wszystkie istotne punkty ścieżki prowadzącej do doskonałego stanu Buddhy. Nie ma takiej praktyki Wadżrajany, która nie byłaby zawarta w tej guru jodze. Na końcu tekstu guru jogi XVI Karmapy czytamy:
„Na prośbę Dziagy Namgjala, który ofiarował katak, zostało to napisane przez szesnastego dzierżawcę sławnego imienia Karmapy, podczas przybywającego księżyca ósmego miesiąca roku ziemnego psa. Oby dobro się pomnażało!”

Po ucieczce Tybetańczyków przed Chińczykami w 1959 roku. Dziagy Namgjal uczeń XVI Karmapy, w wieku 60 lat, uświadomił sobie jak wiele negatywnych czynów popełnił w swoim życiu i poczuł silny lęk związany z konsekwencjami tych czynów. Poprosił XVI Karmapę o pomoc, dzięki której nie będzie musiał się odradzać w niższych sferach. W odpowiedzi Karmapa przekazał mu niezwykle zwięzły i pełen znaczenia tekst guru jogi, którą nazwał: "guru joga, zwana deszcz nektaru, powodujący rozwój zalążków czterech ciał". 

Komentarz XVI Karmapy:

krótka praktyka podarowania światła tyb. marme mynlam




Niechaj krawędź czary tej lampki dorówna obwodowi sfery wielkich trzystu tysięcy światów, jej trzon – Królowi Gór, Meru, a olej niechaj wypełni sąsiednie oceany. I niechaj będzie takich po sto milionów przed każdym Buddhą.
Niech jej blask rozprasza mroki niewiedzy od największych niebios po najgłębsze piekła i oświetla wszystkie czyste krainy Buddhów i Bodhisattwów dziesięciu kierunków, odsłaniając pełnię ich splendoru.
OM WADŻRA ALOKE AH HUM
Om niezniszczalne światło ah hum

Emaho!

Ofiarowuję tę niezrównaną, cudowną, świetlaną lampkę tysiącom Buddhów tej szczęśliwej epoki, Lamom, Jidamom, Dakiniom, Opiekunom Dharmy oraz bóstwom zamieszkującym wszystkie mandale czystych krain z bezkresu dziesięciu kierunków. Niechaj moi rodzice i wszystkie czujące istoty, tu, teraz i wszędzie, gdzie przyszło im się narodzić, cieszą oczy czystością siedzib doskonałych Buddhów, stając się zaraz jednym z Amitabhą. Wyrzekłem te słowa zainspirowany mocą prawdy Trzech Klejnotów i bóstw Trzech Korzeni. Błogosławcie, proszę, ich szybkiemu spełnieniu.

TADHATHA PAŃCZIANDRIJA AWA BODHANAJE SWAHA


Powiadają, że niezrównany Pan Atisia w otoczeniu ledwie siedemnastu uczniów modlił się tak, grzmiącym głosem, w świątyniach U - Tsangu.

niedziela, 13 marca 2016

Lama Zopa Rinpocze "Korzyści z powtarzania mantry Buddhy Medycyny"


Mantra Buddhy Medycyny jest powtarzana w celu osiągnięcia sukcesów. Ponieważ mamy wiele problemów i chcemy osiągnąć sukces, potrzebujemy codziennie powtarzać mantrę Buddhy Medycyny. Może nam ona pomóc wyeliminować problemy, niezadowolenie i cierpienie, których nie chcemy i osiągnąć sukces, szczęście, rozwój wewnętrzny i urzeczywistnienia na ścieżce, których pragniemy.
Buddha Siakjamuni powiedział swojemu uczniowi, mnichowi Anandzie, że nawet zwierzęta, które usłyszą mantrę Buddhy Medycyny nigdy nie odrodzą się w niższych sferach egzystencji. Wysoko urzeczywistniony mistrz, Czcigodny Kjabdźe Czöden Rinpocze, który ukończył całą ścieżkę do Przebudzenia powiedział niedawno, że jeżeli będziesz powtarzał mantrę Buddhy Medycyny w chwili swojej śmierci, odrodzisz się w Czystej Krainie. Zatem mantra ta może być powtarzana nie tylko w celu uzdrawiania, ale zawsze również z korzyścią dla ludzi i zwierząt, niezależnie od tego, czy żyją, czy umierają.
Jeżeli będziesz codziennie powtarzał mantrę Buddhy Medycyny, to oczyścisz negatywną karmę, a to pomoże Ci, abyś nigdy nie odrodził się w niższych sferach egzystencji. Jeżeli nie oczyścisz swojej negatywnej karmy, to gdy umrzesz, odrodzisz się wtedy w niższych sferach egzystencji, jako istota w piekle, głodny duch lub zwierzę i będziesz musiał doświadczać jednego cierpienia za drugim i tak bez końca. Zatem potrzebujesz oczyścić Twoją negatywną karmę już teraz. Jeżeli nie jesteś nawet w stanie znosić obecnych cierpień w ludzkiej sferze egzystencji – będących błogim szczęściem w porównaniu z tymi z niższych sfer egzystencji – jak będziesz w stanie znosić intensywne cierpienia niższych sfer egzystencji, które są niewyobrażalnie nieznośne, trwają niewiarygodnie długo i są bilion razy gorsze niż wszystkie ludzkie cierpienia razem wzięte?
Budda Medycyny
Ponieważ powtarzanie mantry Buddhy Medycyny zabezpiecza Cię przed tymi wszystkimi cierpieniami, jest to dużo bardziej cenne niż całe niebo wypełnione złotem, diamentami, klejnotami spełniającymi życzenia i trylionami dolarów. Materialne bogactwo nie ma znaczenia, gdyż nie jest w stanie oczyścić negatywnej karmy. Nawet jeżeli posiadałbyś całe to bogactwo, proste powtarzanie lub nawet usłyszenie mantry Buddhy Medycyny tylko raz było by dużo bardziej wartościowe, ponieważ zostawiło by odcisk całej ścieżki do przebudzenia w Twoim umyśle, pomogło by Ci osiągnąć urzeczywistnienia na ścieżce, usunęło by wszystkie Twoje zwykłe i subtelne splamienia oraz sprawiło by, że osiągnąłbyś Przebudzenie.
Mantra Buddhy Medycyny może pomóc Ci wyzwolić niezliczone czujące istoty z ogromnego oceanu cierpienia i doprowadzić je do Przebudzenia, więc powtarzaj ją z pełnym zaufaniem do Buddhy Medycyny, wiedząc, że on całkowicie zaopiekuje się Twoim życiem, uzdrowi Cię, i że zawsze będzie z Tobą – w Twoim sercu, nad czubkiem Twojej głowy i przed Tobą. Nie ma ani jednej takiej sekundy, żeby Buddha Medycyny Cię nie widział lub nie miał dla Ciebie współczucia.



"Mapa" do praktyki Buddy Medycyny

Nauki dotyczące Buddhy Medycyny były przekazywane przez Buddhę Siakjamuniego zarówno w sutrach i tantrach. W tradycji Karma Kagyu istnieje wiele różnych praktyk Buddhy Medycyny. Najczęściej praktykowana jest krótka medytacja Buddhy Medycyny zwana "Strumień Lapis Lazuli", która należy do anuttarajoga tantry i pochodzi z termy "Nam cie", wywodzącej się od tertona Mingjura Dordże. Inną znaną w Karma Kagyu medytacją Buddhy Medycyny jest krótka praktyka ułożona przez Dziamgona Kongtrula i jest przeznaczona dla osób, które chcą ją wykonywać mimo braku czasu, które mają wiele pracy i nie mają kiedy wykonywać praktyki albo wykonują jakieś inne praktyki bardzo intensywnie. Wtedy mogą robić tę krótką praktykę między sesjami swojej głównej praktyki, bo zajmuje ona tylko kilka minut. Są jeszcze inne praktyki związane z Buddhą Medycyny np. bardziej wewnętrzne, kiedy medytuje się na tzw. kanały, wiatry oraz thigle.

Opis mandali Buddy Medycyny. 

(Aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze należy kliknąć "otwórz grafikę w nowej karcie")

piątek, 11 marca 2016

Sześć reguł Tilopy z komentarzem IX Karmapy

   Uwaga! Sześć reguł Tilopy są to instrukcje, które stosuje się w czasie formalnej sesji medytacji. 

mahasiddha Tilopa
  • NIE ROZPAMIĘTUJ
  •  N I E M Y Ś L
  •  NIE ZASTANAWIAJ SIĘ
  •  NIE MEDYTUJ
  •   NIE ANALIZUJ
  •  POZOSTAW UMYSŁ W NATURALNYM STANIE

NIE ROZPAMIĘTUJ przeszłości. Jeśli pozostajesz w niej staje się to przyczyną dualistycznych myśli. Ponieważ teraźniejsza praktyka nie ma nic wspólnego z przeszłością, oznacza to: nie tkwij w tym, co minione.
NIE MYŚL o teraźniejszości. Jeżeli próbujesz nią manipulować, twoja praktyka pełna będzie błędów już u podstaw. Twoja medytacja będzie jak obcy zgubiony w nieznanym kraju, stanie się ofiarą okoliczności. Dlatego oznacza to: nie psuj swej praktyki nawet tchnieniem zamiaru.

NIE ZASTANAWIAJ SIĘ. Nie wybiegaj myślą w przyszłość. Jeśli snujesz plany na przyszłość, umyka ci istota praktyki. Tracisz szansę na uchwycenie i rozpoznanie jej esencji. Dlatego znaczy to: nie pozwól w żadnym wypadku wymknąć się wrogowi.

NIE MEDYTUJ nad pustką. Nie rozumiesz znaczenia prawdziwej natury rzeczy i w uproszczony sposób medytujesz nad światem i jego mieszkańcami jako pustymi, podobnymi wazie bez wody. Oznacza to: pozostaw zjawiska takimi, jakie są.

NIE ANALIZUJ, ponieważ czyniąc to pozostajesz wśród wyobrażeń. Jeśli pracujesz z abstrakcyjnymi wyobrażeniami, jakkolwiek dobre i zręczne by to nie było, chodzi w tym o definicje, intelektualizowanie i mentalny wysiłek. Dlatego też znaczy to: porzuć analizowanie i z góry powzięte poglądy.

POZOSTAW UMYSŁ W NATURALNYM STANIE w jego pierwotnej, prawdziwej naturze. Wszelkie korygujące ingerencje, z jakiejkolwiek dobrej motywacji by nie wypływały, prowadzą tylko do pozbawionego sensu zmęczenia. Dlatego oznacza to: Prawdziwa natura umysłu jest przejrzysta, świeża, naga, wolna od wszelkich określeń i jednocześnie nie kłócąca się z nimi. Pozostaw ową niepojętą, absolutną rzeczywistość wymykającą się każdemu opisowi w jej promieniującej samoświadomości taką, jaka jest i w żadnym wypadku nie próbuj uczynić jej konkretną rzeczą.

W tych sześciu regułach zawarte są wszystkie praktyczne wskazówki niezbędne na ścieżce mahamudry. Jeśli będziecie je stosować, przelotne iluzje nie znajdą w was nigdy oparcia.


Powyższe komentarze ułożył IX Karmapa, Łangczuk Dordże