Karma Kagju znana też pod równorzędną nazwą Karma Kamtsang jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Karma Kagju zapoczątkowana przez I Karmapę, Dusum Khjenpa (1110-1193) jest najdynamiczniej rozwijającą się szkołą buddyzmu w Europie.

sobota, 9 listopada 2019

MAŃDZIUŚRI - DYNAMICZNA MĄDROŚĆ

Mańdziuśri jest jednym z  trzech najważniejszych bodhisattwów w Mahajanie i Wadżrajanie. Jest emanacją Buddy Ratnasambhawy. 
Dosłowne tłumaczenie imienia Mańdziuśri:

• Mańdziu - delikatny

• śri - wspaniały

Bodhisattwa Mańdziuśri znany też jako Mańdziughosa ucieleśnia mądrość wszystkich Buddów. Uważany jest za patrona uczonych, ale również astrologów, wróżbitów itp. Kiedy Mańdziuśri staje się głównym obiektem praktyki, wówczas szybko uzyskuje się m.in. mądrość. Mówi się, że błogosławieństwo Bodhisattwy Mądrości, Mańdziuśriego, pomaga w uzyskaniu jasności umysłu, koniecznej do lepszego pojmowania Nauk Dharmy.  Obdarza też zdolnością jasnego wyrażania swoich myśli. Medytacja Mańdziuśriego pomocna jest także w świeckich studiach, na przykład w nauce języków obcych. 
Mańdziuśri jest Jidamem, na który medytowało wielu wielkich mistrzów jak Mipham Rinpocze i Szantidewa. Emanacją Mańdziuśriego był wielki mistrz i współzałożyciel niesekciarskiego ruchu Rime – Dziamjang Khjentse Łagpo. 

 Istnieje wiele aspektów Bodhisattwy Mańdziuśri np.:
• Dziampal Tsedag Mandziuśri Pan Siły Życiowej, Spośród wielu form Mańdziuśriego ten aspekt przynosi szczególne błogosławieństwo związane z leczeniem fizycznych i psychicznych chorób, usuwaniem wewnętrznych przeszkód, usuwaniem przeszkód w praktyce dharmy, eliminowaniem negatywnych wpływów planet i niesprzyjających okoliczności. 
• Dziamjang Marser Jab-Jum, Pomarańczowy Mańdziuśri z żeńskim orszakiem
• Dziamjang Karpo, Biały Mańdziuśri
• Dziamjang Tsendzie skt. Mańdziuśri Nama Samgiti
• Dziampal Maseng, Mańdziuśri Lew Mowy z pranerką Saraswati
• Dziampal Arapatsa skt. Mańdziuśri Arapatsa
• Dziampal Senge Dra, Mańdziuśri Lwi Ryk

Krótki opis głównej formy Mańdziuśri.
Bodhisattwa Mandziuśri

Żółty Mańdziuśri należy do rodziny Buddy Ratnasambhawy, który reprezentuje mądrość równości powstającą z oczyszczenia pychy. Inspiruje do odkrywania pustości, o czym świadczą przedmioty które trzyma w swoich dłoniach – w prawej miecz odcinający dualistyczne spojrzenie na rzeczywistość, a w lewej kwiat lotosu, na którym spoczywa tekst Pradźniaparamity. Z tego powodu nazywany jest też Bodhisattwą Mądrości.

Jego pomarańczowe ciało lśni niczym wschodzące słońce, co symbolizuje wolność od dwóch splamień - emocjonalnego i intelektualnego.

Pięć części jedwabnych szat i osiem ozdób z klejnotów oznacza, że posiada on wszystkie szlachetne właściwości sambhogakaji.

Mańdziuśri siedzi w wadżra pozycji skt. wadżrasana, co wskazuje, że przebywa nieporuszony w absolutnym stanie spokoju.

Mańdziuśri ma jedną twarz, co symbolizuje, że wszystkie zjawiska mają tą samą ostateczną naturę – Dharmadhatu. Cechą wszystkich zjawisk jest pustość.

Jego czyste oczy są cały czas otwarte, co symbolizuje nieustającą miłość wobec wszystkich, bezstronną mądrość dosięgającą wszystkich takimi, jakimi są.

Ma uśmiechniętą twarz - uśmiech oznacza, że jest wolny od cierpienia, wypełniony spokojem i radością.

Mańdziuśri ma dwie ręce, które symbolizują, nierozdzielność metod i mądrości. Wszystkie zjawiska mają w sobie aspekt metody i mądrości. Przejawienie się zjawisk jest aspektem metod, a pustość zjawisk jest aspektem mądrości.

W prawej ręce wzniesionej ponad głową dzierży niebieski miecz, który symbolizuje jego mowę, odcinającą niewiedzę istot u jej korzeni.

W lewej dłoni trzyma lotos, na którym spoczywa tom Pradźniaparamity, symbolizujący jego umysł, który posiadł dwa aspekty mądrości - mądrość poznania rzeczy jakimi wydają się być i jakimi są.

Mańdziuśri ma 16 lat. Jego młodzieńczy wygląd wskazuje, że nie podlega on procesom starzenia się czy chorób, odradzania i umierania.

Jego ciało posiada 32 główne oznaki doskonałości i 80 drugorzędnych znaków doskonałości, oznacza to, że doprowadził do doskonałości właściwości Buddhy.

podstawowa mantra Mańdziuśri


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz